Καταργείται η διετία σε θέση ευθύνης για την προσαύξηση στη σύνταξη

Για να πάρει  κάποιος αύξηση από το επίδομα θέσης ευθύνης  στη σύνταξή του θα έπρεπε  να έχει  ασκήσει τα καθήκοντα Προϊσταμένου Οργανικής Μονάδας για δύο χρόνια τουλάχιστον.

Ο νόμος 4151/2013 στο άρθρο 3  παρ.3 προέβλεπε: “Οι διατάξεις της περίπτωσης ι΄ της παρ. 2 του άρθρου 9 του π.δ. 169/2007, έχουν εφαρμογή μόνο για όσα από τα αναφερόμενα σε αυτές πρόσωπα έχουν ασκήσει τα καθήκοντα του Προϊσταμένου Οργανικής Μονάδας τουλάχιστον για μία διετία, μετά από επιλογή τους για τη θέση αυτή από το αρμόδιο κατά περίπτωση όργανο,σύμφωνα με τις οικείες διοικητικές διατάξεις και όχι κατά ανάθεση ή αναπλήρωση.

 

Στο νέο σχέδιο του νόμου  4488/2017 του Υπουργείου Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης  ( άρθρο 2 παρ.4) όμως προβλέπεται ότι:

 

 

Με  το νέο νόμο 4488/2017  το επίδομα θέσης ευθύνης περιλαμβάνεται στις συντάξιμες αποδοχές με ανταποδοτικό τρόπο και  για όσο διάστημα έχουν καταβληθεί εισφορές.

Διαβάστε το κείμενο του Ν.4488/2017 – ΦΕΚ 137/Α/13-9-2017 

πηγή

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*