Βράβευση διακριθέντων μαθητών σε Μαθηματικές Ολυμπιάδες από την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας

Η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων υποδέχθηκε σήμερα στο Υπουργείο τους μαθητές της Ελληνικής Εθνικής Αποστολής που μετείχαν και διακρίθηκαν στην 60η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα και στην 23η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων, 8η Ευρωπαϊκή Μαθηματική Ολυμπιάδα για Κορίτσια, 23η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (μέχρι 15+1/2 ετών),  6ος Μεσογειακός Μαθηματικός Διαγωνισμός Νεότητας MYMC.

Κατά την εκδήλωση, η Υπουργός Νίκη Κεραμέως, η Υφυπουργός Σοφία Ζαχαράκη και η Γενική Γραμματέας Αναστασία Γκίκα, συνεχάρησαν θερμά τους μαθητές, οι οποίοι πέτυχαν τις σημαντικές διακρίσεις στους διεθνούς διαγωνισμούς, αλλά και τους αφανείς υποστηρικτές τους δηλ. τις οικογένειές τους, τους εκπαιδευτικούς τους και τα μέλη της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Η Υπουργός εξέφρασε την πρόθεση της ηγεσίας του Υπουργείου να επαναφέρει το καθεστώς κάλυψης των εξόδων των μαθητικών αποστολών, ως ελάχιστη ένδειξη επιβράβευσης της προσπάθειας των μαθητών για τη συμμετοχή τους στους Διεθνείς Διαγωνισμούς.

Οι μαθητές που πέτυχαν διακρίσεις στην 60η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα είναι οι:

-Μελάς Δημήτριος Χρυσοβαλάντης Αργυρό Μετάλλιο

-Γαλανόπουλος Σπυρίδων, Χάλκινο Μετάλλιο

-Ντόκας Ευθύμιος, Χάλκινο Μετάλλιο

-Λώλας Δημήτριος, Εύφημη Μνεία

-Μαργαρίτης Μηνάς,  Εύφημη Μνεία

-Μηλιώρη Ειρήνη, Εύφημη Μνεία

Αρχηγός της Ελληνικής αποστολής ήταν ο Πρόεδρος της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ κ. Ανάργυρος Φελλούρης και υπαρχηγός ο μαθηματικός κ. Σιλουανός Μπραζιτίκος.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στην 23η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα και πέτυχαν διακρίσεις είναι οι :

-Λιγνός Ορέστης, Αργυρό Μετάλλιο

-Σταμέλος Γρηγόρης, Αργυρό Μετάλλιο

-Κωνσταντινίδου Μιχαέλα, Αργυρό Μετάλλιο

-Παπαλέξης Θάνος, Χάλκινο Μετάλλιο

-Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος, Χάλκινο Μετάλλιο

-Γεωργελές Γιώργος, Χάλκινο Μετάλλιο

Αρχηγός της αποστολής ήταν ο Αλέξανδρος Συγκελάκης και υπαρχηγός ο Ανδρέας Βαρβεράκης.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στην 8η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα για Κορίτσια που πέτυχαν διακρίσεις είναι οι:

-Μηλιώρη Ειρήνη, Χάλκινο Μετάλλιο

-Σάββα Αρτεμις Χρυσάνθη, Χάλκινο Μετάλλιο

-Αβδελά Δανάη Χριστίνα, Εύφημη Μνεία

-Ρασβάνη Κωνσταντίνα, Εύφημη Μνεία

Αρχηγός της Ελληνικής αποστολής ήταν ο διδάκτωρ μαθηματικός Αχιλλέας Συνεφακόπουλος και υπαρχηγός η μαθηματικός Ευαγγελία Λώλη.

Οι μαθητές της 23ης Βαλκανικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας Νέων (μέχρι 15+1/2 ετών) που πέτυχαν διακρίσεις είναι οι:

-Λιγνός Ορέστης, Αργυρό Μετάλλιο

-Σταμέλος Γρηγόρης, Αργυρό Μετάλλιο

-Κωνσταντινίδου Μιχαέλα, Αργυρό Μετάλλιο

-Παπαλέξης Θάνος, Χάλκινο Μετάλλιο

-Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος, Χάλκινο Μετάλλιο

-Γεωργελές Κωνσταντίνος, Χάλκινο Μετάλλιο

Αρχηγός της Ελληνικής αποστολής ήταν ο μαθηματικός Αλέξανδρος Συγκελάκης και υπαρχηγός ο μαθηματικός Ανδρέας Βαρβεράκης.

Οι μαθητές του 6ου Μεσογειακού Μαθηματικού Διαγωνισμού Νεότητας MYMC που διακρίθηκαν είναι οι:

-Αδαμόπουλος Διονύσης, Χάλκινο Μετάλλιο

-Εμμανουήλ Δημήτριος, Χάλκινο Μετάλλιο

-Σάββα Αρτεμις, Χάλκινο Μετάλλιο

-Κόλλια Σοφία, Χάλκινο Μετάλλιο

Η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας απένειμε στους διακριθέντες τιμητικούς επαίνους και αναμνηστικά που τα επιμελήθηκαν οι μαθητές της Σιβιτανίδειου Σχολής Τεχνικών Επαγγελμάτων.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *