Συγκροτήθηκαν οι Περιφερειακές Επιτροπές για τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

ΑΤΤΙΚΗΣ

• Παπαϊωάννου Σοφία ως Πρόεδρος Μαστρογιάννη Άννα (αναπληρώτρια Πρόεδρος)

• Κόσυβας Γεώργιος Περ. Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Κάππο Ιωάννη

• Φανίδης Χρήστος Δ/ντής (μέλος) με αναπληρωτή τον Χαριλάου Νεόφυτο

• Πολυζώη Γεωργία Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια τη Ρογάρη Γεωργία.

• Μακρή Δήμητρα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Μαρκαντωνάκη Στυλιανό

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
• Μακρής Νικόλαος ως Πρόεδρος Στραβάκου Πελαγία (αναπληρώτρια Πρόεδρος)

• Μπαντίκος Κωνσταντίνος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρώτρια τη Μαριγούλα Κοσμίδου

• Τεμπρίδου Αντιόπη-Ελένη Δ/ντρια (μέλος) με αναπληρωτή τον Αντωνίου Αλέξανδρο

• Μανάφη Ιωάννα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Τσουρή Νικόλαο

• Ζωγραφάκη Μαρία Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια τη Δαργινίδου Λεμονιά

• Μουσχάκη Γεθσημανή (γραμματέας) με αναπληρώτρια την Μπουρέλου Βαΐα

ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

• Βασιλόπουλος Στέφανος ως Πρόεδρος Βάθη-Σαραβά Παναγιώτα (αναπληρώτρια Πρόεδρος)

• Γιαννόπουλος Κωνσταντίνος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Ζέρβα Ανδρέα

• Τσελεπή Μαρία-Ροζίτα Δ/ντρια (μέλος) με αναπληρωτή τον Αλεξόπουλο Χαράλαμπο

• Παπαδούρης Παναγιώτης Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Βαλμά Θεοφάνη

• Γκέρτζος Κωνσταντίνος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Σκιαδά Γρηγόριο

• Φιλιππίδη Ανδρομάχη (γραμματέας) με αναπληρωτή τον Λευτεράτο Θωμά- Σπυρίδωνα

ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

• Ιορδανίδης Γεώργιος ως Πρόεδρος Τσακιρίδου Ελένη (αναπληρώτριαΠρόεδρος)

• Μαρδίρης Θεόδωρος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρώτρια την Παπαδοπούλου Δέσποινα

• Σεχίδης Κωνσταντίνος Δ/ντής (μέλος) με αναπληρώτρια την Γκόλια Παρασκευή

• Σούλιος Ιωάννης Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια την Κωστελίδου Αναστασία

• Ποζουκίδης Νικόλαος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια την Μπαλαμπανίδου Ζαφείρα • Γκλαβίνα Ελένη (γραμματέας) με αναπληρωτή τον Δόρδα Χρήστο

ΗΠΕΙΡΟΥ

• Μικρόπουλος Αναστάσιος ως Πρόεδρος Κεχαγιάς Επαμεινώνδας (αναπληρωτής Πρόεδρος)

• Καμπουράκης Κωνσταντίνος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρώτρια την Μπέση Μαρίνα

• Σταύρου Καλλιόπη Δ/ντρια (μέλος) με αναπληρώτρια την Ζάρρα-Φλούδα Μαρία

• Ντόκα Αγλαΐα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια τη Σακελλαροπούλου Ευδοξία

• Χατσίδου Αφροδίτη Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια τη Ρούμκου Ελένη

• Γουβέλη Χαρίκλεια (γραμματέας) με αναπληρώτρια τη Σεβεντεκίδου Κυριακή

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

• Ματθαιουδάκη Μαρίνα ως Πρόεδρος Χαραλάμπους Χαρά-Μυρτώ-Αγάπη (αναπληρώτρια Πρόεδρος)

• Κόπτσης Αλέξανδρος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Θωμά Μπαχαράκη

• Κεραμιδάς Κωνσταντίνος Δ/ντής (μέλος) με αναπληρωτή τον Ταξίδη Ηλία

• Κέκια Αιμιλία Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Τρικκαλιώτη Ιωάννη.

• Λευκοπούλου Σουλτάνα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Βέτσιο Ελευθέριο

• Χατζηιωάννου Μαρία (γραμματέας) με αναπληρώτρια τη Συτζιούκη Στεργιανή

ΚΡΗΤΗΣ

• Αναστασιάδης Σπυρίδων ως Πρόεδρος Καρυστινός Γεώργιος (αναπληρωτής Πρόεδρος)

• Καρτσωνάκης Εμμανουήλ Περ. Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Κατσαγκόλη Αθανάσιο

• Θεοδωρομανωλάκη Μαρία Δ/ντρια (μέλος) με αναπληρώτρια την Περιστέρη Μελπομένη

• Ντούλια Αθηνά Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια την Πρατσίνη Μαρία

• Καλυκάκης Δημήτριος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια τη Ζαμπετάκη Λήδα

• Βλαχοδήμος Δημήτριος (γραμματέας) με αναπληρώτρια την Κουτσουδάκη Αικατερίνη

ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

• Καραμούζης Πολύκαρπος ως Πρόεδρος Σκουμιός Μιχαήλ (αναπληρωτής Πρόεδρος)

• Παραμυθιώτου Μαρκέλλα Περ. Δ/ντρια Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Καφτηράνη Χρήστο

• Άθενας-Βασιλειάδης Ηλίας Δ/ντής (μέλος) με αναπληρώτρια την Μαντίκου Σταματία

• Ποζαπαλίδου Σταυρούλα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Καντά Κωνσταντίνο

• Φατσέα Αδαμαντία Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια την Καλαούζη Κωνσταντίνα

• Παπαστεργίου Ειρήνη (γραμματέας) με αναπληρώτρια τη Σταυροπούλου Βασιλική

ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

• Κορρές Γεώργιος ως Πρόεδρος Γκολφινόπουλος Σπυρίδων (αναπληρωτής Πρόεδρος)

• Μαρία Παπαδανιήλ Περ. Δ/ντρια Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρώτρια την Αικατερίνη Στρατάκη

• Σκαλοχωρίτου Γεωργία Δ/ντρια (μέλος) με αναπληρωτή τον Κουτσαντώνη Αλέξανδρο

• Μπούμπας Δημήτριος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τη Συκά Χρυσάνθη

• Στρατάκης Μιχαήλ Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Χαβιάρα Νικόλαο

• Μιχαλακέλλη Ιωάννα (γραμματέας) με αναπληρώτρια την Ψευτογκά Φωτεινή

ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

• Λαζαρίδου Αγγελική ως Πρόεδρος Γκαράνη Μυρτώ (αναπληρώτρια Πρόεδρος)

• Δοδοντσάκης Θεόδωρος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Πολύζο Γεώργιο

• Ζέρβας Νικόλαος Δ/ντής (μέλος) με αναπληρώτρια την Γκαραγκούνη Αργυρώ

• Παπαδημητρίου Άρτεμις Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Δαρόπουλο Απόστολο

• Μπουραζάνας Κωνσταντίνος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Λιάπη Ευθύμιο

• Μότσιου Χρυσούλα (γραμματέας) με αναπληρώτρια την Καψάλη Στέλλα

ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

• Κονοφάος Νικόλαος ως Πρόεδρος Παππάς Θεόδωρος (αναπληρωτής Πρόεδρος)

• Αγγελόπουλος Πέτρος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Αλαμάνο Χαρίλαο

• Λαβράνος Χαρίλαος Εκπ/κός (μέλος) με αναπληρωτή τον Αντωνίου Ιωάννη

• Μπρισένιου Σοφία Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια τη Γαλάνη Αρετή

• Πάχη Όλγα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Παπαθανασίου Νικόλαο

• Τσαμπαλά Γεωργία (γραμματέας) με αναπληρώτρια την Κεντάρχου Δώρα

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

• Ξέστερνου Μαρία ως Πρόεδρος Σωτηρίου Μαργαρίτα (αναπληρώτρια Πρόεδρος)

• Οικονομόπουλος Δημήτριος Περ.Δ/ντής Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή τον Ασβεστόπουλο Δημήτριο

• Καραγιάννης Ευάγγελος Εκπ/κός (μέλος) με αναπληρωτή τον Ροζή Βασίλειο

• Κοκκονός Αντώνιος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια την Καρούντζου Γεωργία

• Ξαρχάκου Νικολέττα Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Σόλαρη Ιωάννη

• Παπαδόγιαννης Ηλίας (γραμματέας) με αναπληρώτρια τη Γεωργαρά Κωνσταντίνα

ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

• Κακαρούντας Αθανάσιος ως Πρόεδρος Αντωνίου Αλέξανδρος-Σταμάτιος (αναπληρωτής Πρόεδρος)

• Μπενιάτα Ελένη Περ.Δ/ντρια Εκπ/σης ως Αντιπρόεδρος με αναπληρωτή – *

• Παντίδου Γεωργία Δ/ντρια (μέλος) με αναπληρώτρια την Ηλία Αικατερίνη

• Γκούμας Ευθύμιος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Πρωτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρωτή τον Μαρκαντώνη Χρίστο

• Πανταζής Γεώργιος Συντονιστής Εκπ/κού Έργου Δευτ/θμιας Εκπ/σης (μέλος) με αναπληρώτρια την Παπαντωνίου Ελένη

• Βαρθαλίτη Χρυσάνθη (γραμματέας) με αναπληρώτρια την Καραμήτσιου Ευρυδίκη

Η θητεία των μελών της Π.Ε.Π.Π.Σ. είναι τετραετής και μπορεί να ανανεώνεται με απόφαση της Δ. Ε.Π.Π.Σ.

Η Π.Ε.Π.Π.Σ ασκεί τις αρμοδιότητες και συνεδριάζει των παρ. 3 και 4 του αρθ.15 του κεφ. Β ́ του Ν.4692/2020 (Α ́111) «Αναβάθμιση του σχολείου και άλλες διατάξεις»

Ειδικότερα:

«3. Οι αρμοδιότητες της Π.Ε.Π.Π.Σ. είναι:

α) η κατάρτιση των αξιολογικών πινάκων κατάταξης των εκπαιδευτικών, σύμφωνα με την παρ. 11 του άρθρου 19 και

β) η επιλογή των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν ως τακτικά και αναπληρωματικά μέλη στα ΕΠ.Ε.Σ. των Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. της αρμοδιότητάς της, σύμφωνα με την περ. δ ́ της παρ. 1 του άρθρου 17.

4. Κατά τα λοιπά, για τη λειτουργία των Π.Ε.Π.Π.Σ. εφαρμόζονται οι διατάξεις περί συλλογικών οργάνων του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας».

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *